gotofree.net - Gülümseyin!
Gülümseyin!


Bugün | Anasayfa

Fikra Listesi
  Büyük bir Japon şirketinin çalışanları için düzenlediği moral gecesinde patron elemanlarının sadakatini ölçmek için tek soruluk anket yapar ve
"Hayatta zevk alarak yaptığınız iş nedir?" diye sorarlar.
Bütün çalışanlar, "Patrona ve şirkete hizmet etmek" diye cevap verirken sadece ise yeni giren genç memur Suzuki, "İnsanın karısına karşı yerine getirmek zorunda olduğu işler" der. Patron genç memurun bu kadar açık yüreklilikle verdiği cevap karşısında çok duygulanır ve bu açık sözlü elemanına eşi ile Hawai tatili armağan eder.
Suzuki yüzlerce kişi arasından seçilmenin sevinciyle eve koşarak heyecan içinde karısına olayı anlatmaya başlar. Suzuki tam patronun sorduğu soruya en iyi cevabı verdiği için Hawai tatili kazandığını söylediği sırada kapı çalınır. Karısının annesi ve babası gelmişlerdir. Karısı anne ve babasını içeri buyur ettikten sonra yarım kalmış hikayenin sonunu öğrenebilmek için merakla sorar: "Peki sen ne cevap verdin?"
Karısının anne ve babasının yanında doğru cevabı söylemekten utanan Suzuki, "Karım ile sinemaya gitmek dedim" der.
Tatilden döndükten sonra patron yeni evlileri yemeğe davet eder. Patron yemek sırasında genç kadına dönerek, "Kocanızla ne kadar övünseniz azdır.
Ne düşünüyorsa onu yazmış" der.
Genç kadın biraz buruk bir ifade ile "siz onun öyle dediğine bakmayın efendim bir yıllık evliliğimiz sırasında söylediği şey ancak üç kere oldu. Birincisinde evliliğimizin ikinci günüydü yapacak bir şey bulamadık onun için oldu. İkincisinde sonuna kadar sabredemedi. Üçüncüde ise olayın en heyecanlı yerinde uykuya daldı".

< Önceki Fıkra           Sonraki Fıkra >